Canisa de Ciobanesc Belgian Malinois

Cupa Bende 2010 România

În data de 13 – 14.11.2010, Asociația Chinologică Bihor a organizat examenul de munca IPO și Cupa Bende România, la prima ediție. Au fost înscriși 12 câini, la probele de BH, IPO 1, 2, 3 si Fh, cu reprezentare pe rasele Ciobănesc German, Ciobănesc Belgian Malinois, Rottweiler, Doberman. Abitrul Benke András a fost un extrem de sever observator și în aceeași măsură un sportiv extraordinar, de la care am învățat enorm, atât ca arbitru, cât și ca și concurent, într-un timp foarte scurt. Îi mulțumesc d-lui Bende Gábor pentru ințierea acestei cupe în România și a stimulării competiției și a spiritului sportiv în chinologia utilitară. Omul de atac, Varga Géza, a făcut o demonstrație de virtuozitate în timpul probei de pază!
           La sfârșitul celei de-a doua zi a avut loc premierea și am avut surpriza să aflu că Bianca a acumulat cele mai multe puncte și a câștigat Cupa Bende 2010. Pe locul 2, ca punctaj, s-a clasat Emil cu Cici. Deși am decis ca Bianca să se “pensioneze”, aștept cu nerăbdare să particip din nou cu Braveheart, la o competiție cu arbitri și oameni de atac de acest nivel.
           Toți participanții au fost premiați de sponsori, Bende și Bosch.